BuradasınızMultileyer Kaplama

Multileyer Epoksi Kaplama

Multileyer Epoksi Kaplama ; 

Yüzey Hazırlığı

Epoksi kaplama yapmaya uygun betonarme zeminlerde; olası gevşek parçacıkların, zayıf şerbet tabakasının, var ise yağ ve kir tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzlendirilmesi ve temizlenmesi amacıyla, yüzey hazırlığı yapılır. Epoksi kaplama yüzey hazırlığı, vakumlu bilyalama makinası (Shot Blasting-Blastrac) veya benzer yüzey hazırlığı makinaları ile yapılacaktır. Yüzey hazırlığı işlemi sonunda yüzeyler temiz, kuru, yağ ve kir tabakasından, varsa kür malzemelerinde arındırılmış olacaktır. Zayıf beton uzaklaştırılacak, kuşgözü boşluklar ve delikler tekniğine uygun bir biçimde tamir edilecektir. Betonarme yüzeylerdeki çimento şerbeti aşındırıcı donanım kullanılarak kaldırılacak, yüzeyler, açık gözenekli bir hale getirilecektir. Yüzeydeki yüksek yerler aşındırılarak zımparalanacak ve temizlenecektir. Uygulama yapılacak yüzeydeki tüm toz, gevşek ve oynak parçacıklar fırça ve süpürge ile temizlenecektir.

Yüzey Tamiratı

Çukurlar, betonarme yüzeydeki kırık ve çatlaklar varsa segregasyonlar epoksi astar ve epoksi mortar ile yapılır. Çatlakların 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı olması durumunda, çimento esaslı tamir harçları da tercih edilebilir. Zeminden su gelme tehlikesi var ise epoksi enjeksiyon yapılarak çatlak kesidinin doldurulması seçeneği gözden geçirilmelidir. Betonarme döşemenin çalışıp mevcut kaplamada çatlak oluşma tehlikesi var ise, cam elyaf ile uygulama yapılmalıdır. Epoksi enjeksiyon ile su veya nemin kapiler yükselmesi engellenemeyecek ise poliüretan enjeksiyon yöntemi ile olası sızıntı bölgeleri doldurulmalıdır. Bu durumda epoksi uygulama yapmadan önce uyulması gereken nem içerik koşullarına, bekleme sürelerine dikkat edilmelidir. Malzemelerin Karıştırılması: Epoksi malzeme hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli (300-400 devir/dk) karıştırıcı ile karıştırılacak, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilecek ve malzeme homojen hale gelinceye kadar, en az 3 dk karıştırma işlemi sürecektir.

Epoksi Astar Uygulaması

Gerekli yüzey hazırlığı, temizliği ve tamiratları yapılmış, minimum nem koşullarını sağlayan betonarme yüzey, Solventsiz Epoksi Dekapol CP203, Astar uygulamasına hazırdır. Uygulamada kullanılacak diğer malzemeler gibi epoksi astar da solventsiz olacaktır. Epoksi astar sarfiyatı 400 gr/m² olacak ve içine 400 gr/m² kuvars dolgu girilecektir. Mala ile yapılacak uygulama ardından 2,0 kg/m² sarfiyatla uygulama üzerine kum serpilecektir. Epoksi astar; betonun içine nüfuz eder, boşlukları doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttırır, çok yüksek bir direnç ile betonarme yüzeye yapışır. Kendisinden sonra gelen katların kendisine yapışması ile de yapılan kaplamanın betonarme yüzey ile bütünleşmesini sağlar. Ara Kat Uygulaması: Solventsiz epoksi astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunacak, yaya veya araç trafiğine açılmayacaktır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak değişmekle birlikte astar uygulamasından 8-24 saat sonra üzerine solventsiz epoksi ara kat uygulaması yapılacaktır. Serpmiş olduğumuz silis-kuvars dolgunun fazlalıkları endüstriyel süpürgeler yardımı ile alınacaktır. Epoksi ara kat istenilen renkte ve mala ile uygulanacaktır. Solventsiz Epoksi Dekapol ML457 Ara Kat malzemesi 800 gr/m² sarfiyatla uygulanacaktır. Uygulama mala ile yapılacak, içerisine 500 gr/m² sarfiyatla dolgu girilecektir. Mala ile yapılacak uygulama ardından 1,0 kg/m² sarfiyatla uygulama üzerine kum serpilecektir. Sıyırma Katı Uygulaması: Solventsiz epoksi ara kat uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunacak, yaya veya araç trafiğine açılmayacaktır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak değişmekle birlikte ara kat uygulamasından 8-24 saat sonra üzerine solventsiz epoksi sıyırma katı uygulaması yapılacaktır. Epoksi ara kat istenilen renkte ve mala ile uygulanacaktır. Solventsiz Epoksi Dekapol ML457 Sıyırma Katı malzemesi 700 gr/m² sarfiyatla uygulanacaktır. Uygulama mala ile yapılacak, içerisine 300 gr/m² sarfiyatla dolgu girilecektir.

Epoksi Kaplama Son Kat Uygulaması

Epoksi ara kat uygulamasının ardından, yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunacaktır. Herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmayacaktır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte ara kat uygulamasından 8-24 saat sonra üzerine son kat olarak, solventsiz epoksi boya uygulanacaktır. İstenilen ve ihtiyaç duyulan yüzey pürüzlülüğüne bağlı olarak, zımpara yapılabilir. Solventsiz Epoksi Dekapol CT455 Boya, istenilen renkte, çek pas ve/veya rulo ile ve 300 gr/m² sarfiyat olacak şekilde uygulanacaktır. Uygulama bittiğinde hafif grenli bir görünümlü bir yüzey elde edilecektir. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak, uygulama alanı 24-48 saat içinde yaya trafiğine açılabilir

www.epoksin.com

Bize Ulaşın

Samsun Taş Kaplama İletişim0535 745 14 69

Samsun Dekoratif Taş FirmalarıThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Samsun Dekoratif Taş Firma AdresiOrta Mah. Nazlıcan Sk. 
No:20/A Soğanlık
Kartal / İSTANBUL

Ziyaretçi

17 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi